Diskuter et vinneressay

Del 1: "We are all aliens somewhere"
Diskuter i helklasse: Hva betyr egentlig sitatetet "We are all aliens somewhere"? Skriv ulike forslag på tavla.
Del 2: Les essayet
Jobb aleine
Les essayet "We are all aliens somewhere".
Hva mener du er temaet i dette essayet? Altså: Hva vil avsenderen formidle?
Finn en del av teksten du likte. Forklar hvorfor du likte den.
Hva er den røde tråden i teksten?
Hvordan brukes litteratureksempel for å få fram budskapet i teksten?
Finn minst ett eksempel på disse tre momenta som alle bør være med i et essay:
en personlig opplevelse
refleksjon og tanker rundt et tema
faktaeksempel, for eksempel kunnskap om litteratur eller historie
Hvorfor tror du dette essayet vant skrivekonkurransen?
Del 3: Diskuter med andre
Gå gjennom svara deres i grupper. Alle kommer med sine svar på de ulike spørsmåla.
Oppsummer i helklasse.
Del 4: Å lage en sirkelkomposisjon
I helklasse
En leser innledninga og avslutninga på essayet høyt. Du finner dem i tekstboksen under.
Diskuter: Hvordan klarer skriveren å lage en sirkelkomposisjon i teksten sin?
Hvorfor kan dette være et godt skrivegrep når du selv skal skrive essay?
Innledning
"We are all aliens somewhere" stod det med neonrosa bokstaver på t-skjorta til Chris Martin, vokalisten i bandet Coldplay, da jeg så dem på Wembley i august. Jeg trodde det var musikken og det enorme folkehavet jeg kom til å huske best, men de glødende bokstavene på brystet hans har brent seg fast i minnet mitt. Et romvesen er, ifølge Store norske leksikon, "et utenomjordisk vesen som tenkes å eksistere på andre planeter i universet". Men kanskje finnes romvesener ikke bare i verdensrommet. For hvem har ikke kjent seg litt utenfor? Litt fremmed? I møte med fellesskapet kan mennesket både høre til og falle utenfor. Kanskje er det nettopp i spennet mellom tilhørighet og annerledeshet at vi virkelig kjenner på hva det vil si å være en del av noe større. En del av et fellesskap.
Avslutning
Under Coldplay-konserten blinket lyset fra scenen i tusen farger, og bassen slo som et ekstra hjerte i brystet. Rundt meg danset mennesker som sang og ropte ut i mørket. Jeg løftet blikket, og over oss falt glitterregn fra åpen himmel. De neonrosa ordene på t-skjorta til Chis Martin fanget den stille erfaringen av annerledeshet, og kanskje er det derfor ordene traff så sterkt. For midt i mengden, blant alle oss som iblant føler oss som romvesener, sto vi sammen og ropte de samme ordene ut i natten. Og akkurat der, i lyset og stemmene, føltes det som om det var plass til alle – uten at noen måtte være noe annet enn seg selv.
Del 5: Inspirasjon til egen essayskriving
Lag et refleksjonsnotat der du skriver ned hva du lærte av å lese og diskutere essayet. Legg vekt på hva du vil ta med deg når du skal skrive ditt eget.
Relatert innhold
Et essay om annerledeshet. Teksten vant en skrivekonkurranse for elever i 2025.