Omvende funksjonar
3.3.10
Vi har gitt funksjonen . Avgjer kva for ein av funksjonane nedanfor som er den omvende funksjonen .
1)
2)
3)
4)
3.3.11
Vi har gitt funksjonen .
a) Fyll ut verditabellen under.
x | |
|---|---|
| 0 | |
| 1 | |
| 2 |
b) Fyll ut verditabellen under utan å rekne ut den omvende funksjonen.
x | |
|---|---|
| 0 | |
| 1 | |
| 2 |
c) Rekn ut den omvende funksjonen, og sjekk at du får tabellen i b).
d) Teikn inn alle punkta frå tabellane i a) og b) i eit koordinatsystem saman med linja . Teikn normalar frå alle punkta til linja, og mål avstanden mellom punkta og linja. Kva observerer du?
3.3.12
a) Vis ved rekning at funksjonen er den omvende funksjonen til ein lineær funksjon
b) Lag glidarar for a og b i GeoGebra, og skriv inn dei to funksjonane frå a). Observer at uansett kva du gjer med dei to glidarane, vil grafane liggje symmetriske om linja .
3.3.13
Finn dei omvende funksjonane til funksjonane under for hand og ved hjelp av GeoGebra. Teikn grafane til funksjonen og den omvende funksjonen, og observer symmetrien:
a)
b)
c)
3.3.14
På teorisida "Omvende funksjonar" finn du eit GeoGebra-ark vi har brukt til å utforske omvende funksjonar. Eit slikt kan du lage sjølv òg, og her kan du bruke det til å utforske andre logaritmefunksjonar enn den naturlege logaritmen. (Denne oppgåva er utforskande og har ikkje løysingsforslag)
- I GeoGebra kan du definere talet a som ein "glidar". Så kan du definere funksjonane og , logaritmefunksjonen med a som grunntal.
- Kva grunntal er moglege?
- Undersøk geometrisk i GeoGebra om du får nye par av omvende funksjonar. Korleis kan du vise geometrisk at funksjonane er omvende av kvarandre?
- Kva grunntal utanom e er du kjend med frå før?
- Vis algebraisk at eksponentialfunksjonen og logaritmefunksjonen du får med dette grunntalet, er omvende funksjonar.