Hopp til innhold
Bokmål

Fag

Oppgave
Video
Interaktivt innhold

Analyser et maleri og bruk det som referanse

Bli kjent med kunstverk fra historien. I denne oppgaven skal dere samarbeide om å se på helheten og detaljene i kjente malerier. Lek til slutt med idéer til hvordan du kan bruke kjente verk som referanser i eget skapende arbeid.

Film fra Munch-museet

I filmen under (lengde 7:18) ser vi nærmere på et av Munchs malerier. Her får dere noen råd til hvordan dere kan utforske og tolke innholdet.

Video: Leidar / CC BY-SA 4.0

Til læreren

Vi har gjort et utvalg av malerier som elevene kan kjenne igjen fra fagartiklene om de ulike periodene i kunst- og kulturhistorie.

Vi anbefaler at elevparene står fritt til å velge maleri i del 1. Da kan det være lurt at læreren lager en oversikt over hvilke malerier elevene har valgt, og setter sammen hvilke grupper som skal presentere for hverandre i del 2.

En pilotskole har testet oppgaven. De brukte fire skoletimer på analyse og idéskisser og to skoletimer på å fullføre en tegning. Da valgte de å bruke akvarellteknikk.

Del 1: Analyser et maleri

I løpet av vg2 skal dere bli kjent med sentrale kunstverk som er skapt fra 1600- til 1900-tallet. Vi har valgt ut malerier fra epokene dere finner under emnet Kunst- og kulturhistorie på vg2.

Gå sammen to og to, og bestem dere for ett maleri dere vil gå i dybden på.

Bruk hjelpearket under når dere skal analysere maleriet dere har valgt.

I ressursen "Analyse av visuelle kunstverk" finner dere nærmere beskrivelse av de ulike punktene.

Del 2: Presenter maleriet og analysen for hverandre

  1. Sett dere sammen med to andre par som har valgt andre kunstverk enn dere.

  2. Vis fram bildet og presenter analysen dere har gjort, for hverandre.

  3. Sammenlikn alle de ulike maleriene klassen har jobbet med. Hvordan kan dere se at de er skapt i ulike kunsthistoriske perioder?

Del 3: Hvordan kan du bruke kjente verk som referanser i eget skapende arbeid?

La deg inspirere av verket dere har analysert. Er det elementer herfra du kan bruke som utgangspunkt for eget skapende arbeid?

Vi kan få et nytt blikk på elementer vi kjenner igjen fra kunsthistorien, når de settes inn i en ny sammenheng. Jobb med idéskisser til hvordan du kan skape ditt eget uttrykk, samtidig som betrakteren kan kjenne igjen noe fra det historiske kunstverket.


Relatert innhold

Skrevet av Inger Gilje Sporaland.
Sist oppdatert 18.11.2025