Hopp til innhold
Bokmål
Interaktivt innhold

Kan KI være en kilde?

Kunstig intelligens påvirker hvordan vi jobber med kunnskap og kilder. Du er vant til å bruke søkemotorer til å finne kilder, men hva gjør du når du får KI-genererte svar?

Del 1: Hva kan du om KI?

For å svare på spørsmålet i overskrifta trenger du litt kunnskap om hva KI er, og hvordan prateroboter fungerer.

Hvis du er usikker på hva du egentlig kan om kunstig intelligens, les denne korte artikkelen på Lille norske leksikon før du svarer på spørsmåla:

Del 2: Sjekk søkeresultat

Dere skal nå sjekke de to mest brukte søkemotorene i Norge, Google og Bing, og se på hvordan de bruker KI til å generere svar. Jobb gjerne i par.

  1. Søk med spørsmålet: "Hva er KI?" i Google.

    • Hva slags svar får dere opp? Er det kilder eller KI-generert tekst?

    • I hvilken rekkefølge kommer de ulike svara?

  2. Gjør det samme i søkemotoren Bing.

    • Hva slags svar får dere opp?

    • I hvilken rekkefølge?

    • Hva er forskjellig fra Google-treffa?

  3. Hvorfor tror dere de KI-genererte svara er plassert på ulike steder i trefflista? Har det noen betydning for hva dere velger å lese av treffa?

  4. Sjekk kildene som de to søkemotorene oppgir er grunnlaget for det KI-genererte svaret. Ser dere noen likheter og forskjeller der?

  5. Hva er fordelene ved KI-genererte svar i søkemotorer? Hva er ulempene?

Del 3: Søk på "smale" spørsmål

I del 2 fikk dere KI-genererte svar med flere pålitelige kilder som støtta innholdet. Nå skal dere gjøre nye nettsøk i Google og Bing med litt andre typer spørsmål:

  • Hva var favorittretten til Henrik Ibsen?

  • Hvor brukes dialektordet "blege"?

  • Hva slags klær bør jeg ha på skolen?

  • Hva smaker best av lakris og karamell?

  • Hvilke severdigheter finnes i Kvinnherad?

  1. Gir begge søkemotorene et KI-generert svar?

  2. Hva slags kilder vises det til i KI-svara dere får på de ulike punkta?

    • Er kildene gode? Begrunn svaret.

  3. Hva mener dere er årsaken til at disse søketreffa er litt annerledes enn de dere fikk i del 2?

Del 4: Kan KI-sammendrag være en kilde?

I deloppgavene over har dere sett at det varierer om søkemotorene gir dere ei KI-generert oppsummering eller ikke. Det varierer også hvor mange kilder de viser til i de genererte svara. Kvaliteten på kildene er også forskjellig.

Diskuter nå disse spørsmålene:

  • Kan KI være en kilde hvis dere for eksempel skal skrive en fagartikkel? Begrunn svaret.

  • Hva kan være en god måte å bruke KI på i kildearbeid?

Litt hjelp til å svare

  • KI-svar har ingen ansvarlig forfatter. En kilde i en fagartikkel skal være etterrettelig og kunne spores tilbake til en ekspert eller en institusjon.

  • KI-svar endrer seg. Hvis en leser prøver å finne kilden din, vil hen kanskje få et helt annet svar fra KI enn det du fikk. En god kilde skal ikke endre seg, og den skal være gjenfinnbar.

  • Når KI gir deg svar som ser ut som oppsummeringer eller et sammendrag, har den ikke alltid tatt for seg hele teksten. Det er ikke alltid den får med seg nyansene eller det som er viktigst. I tillegg kan noe av innholdet være dikta opp.

  • Bruk alltid i arbeidet ditt. Noen ganger har KI dikta, og svaret kan være direkte feil (den har /).

Kilde

Søk&skriv (2026, 12. februar). Kildebruk. Henta 4. mars 2026 fra https://www.sokogskriv.no/kunstig-intelligens/#skriving

Skrevet av Marthe Johanne Moe.
Sist oppdatert 26.02.2026