Prateroboter og vurdering: VuKI-modellen
VuKI: Fra ingen til utforskende bruk av KI
VuKI-modellen presenterer fem kategorier for integrasjon av KI, fra vurderingssituasjoner helt uten bruk av KI til elevaktiviteter der prateroboter og KI inngår kreativt og utforskende gjennom hele læringsprosessen.
Skalaen er femdelt, fra ingen til full integrering av prateroboter i opplæring. Gjennom å integrere prateroboter i ulik grad og i ulike sammenhenger sikrer du at elevene lærer seg å bruke prateroboter som læringsfremmende og ikke læringshemmende verktøy.
1. Ingen bruk av KI
Elevene viser kompetanse uten hjelp av prateroboter.
Oppgaver i denne kategorien vektlegger hukommelse, selvstendig tenkning eller praktiske ferdigheter.
Læringsprosessen er lagt opp slik at du ikke må ta hensyn til bruk av KI i vurderingsarbeidet.
2. KI brukt i planlegging og som didaktisk variasjon
Elevene bruker prateroboter til å idémyldre, lage disposisjoner eller utforske faglige temaer eller problemstillinger.
I denne kategorien bruker altså elevene praterobot som assistent i en planleggingsfase, men de sluttfører arbeidet uten støtte.
Det er viktig at elevene reflekterer over egen bruk av prateroboter. Du kan vurdere og avklare om disse refleksjonene skal inngå i vurderingsgrunnlaget.
Spørsmål som er verdt å stille seg kan være: Hva er kjennetegn på god refleksjon over KI-bruk? Hvor mye skal refleksjonen telle i det totale vurderingsgrunnlaget?
3. KI brukt underveis
Elevene bruker praterobot som assistent for å forbedre og revidere en oppgave. Prateroboter gir for eksempel tilbakemelding på tekstutkast, struktur, ordvalg og rettskriving.
Både lærer og elever må ha kompetanse i å skrive instrukser til en praterobot og vurdere kvaliteten på svarene.
Elevenes dokumentasjon og kritiske refleksjon rundt egen bruk av prateroboter bør inngå i vurderingsgrunnlaget. Hvilken kompetanse i KI-bruk forventer du? Hvilke kriterier må elevene oppfylle for å vise kritisk refleksjon?
4. Gjennomgående bruk av KI
Elevene bruker prateroboter gjennom hele læringsprosessen.
Arbeidsoppgavene elevene jobber med, er åpne. De krever tett oppfølging av læreren, og vurdering tar høyde for gjennomgående bruk av prateroboter i læringsarbeidet.
Hva skal elevene egentlig lære seg når de får lov til å bruke prateroboter gjennom hele læringsprosessen? Viser elevene kompetanse i samspill med KI? Hvilke vurderingskriterier skal gjelde?
5. Utforskende KI
Elevene lager egne KI-verktøy, spill eller KI-generert innhold som bilder, tekster og video.
Elevene jobber kreativt og utforskende med prateroboter. Elevaktiviteter oppmuntrer til entreprenørskap, samarbeid og tverrfaglige prosjekter.
Vurderingsgrunnlaget er hovedsaklig knyttet til KI-bruk. Hvordan viser elevene faglig kompetanse gjennom bruk og justering av KI-instrukser?
Forenklet VuKI-modell til klasserommet
Elever trenger tydelige rammer for når og hvordan de kan bruke prateroboter. En enkel måte å kommunisere det på er med trafikklysmodellen, en forenklet versjon av VuKI.

Trafikklys for bruk av KI i klasserommet
Med et trafikklys signaliserer du tydelig om det er i orden for elevene å bruke KI i arbeid med oppgaver.
- Last ned som plakat(PDF)
Bruk Vuki sammen med Blooms taksonomi
Bruk Blooms læringsskala for å definere hva prateroboter skal brukes til.
På hvilket trinn av skalaen skal elevene bruke prateroboten?
Hvordan skal de dokumentere og/eller reflektere over egen læring med utgangspunkt i Blooms taksonomi?
Setter du fokus på ett læringsverb og diskuterer hva det vil si å forstå, eller hva det vil si å vurdere, for eksempel, legger du grunnlaget for at elevene blir bevisst hva de lærer med prateroboter.
Bruk Vuki sammen med baklengs planlegging
I kombinasjon med prinsippet om baklengs planlegging gir VuKI-modellen deg et rammeverk som sikrer en tydelig sammenheng mellom læringsmål, elevaktiviteter og vurderingsformer.
Still spørsmålene:
Læringsmål: Hva skal elevene lære?
Vurdering: Hvordan skal elevenes læring vurderes? Hva skal være bevis på læring?
Elevaktivitet: Hvilke elevaktiviteter må til for å framskaffe bevis på læring?
Baklengs planlegging og bruk av prateroboter
Du har dannet deg en oversikt over læringsmål, hva elevene skal bli vurdert etter, og hvilke læringsaktiviteter de skal gjennom. Videre kan du gå til VuKI-modellen for å vurdere om KI skal inngå som en del av undervisningen.
I hvilke elevaktiviteter skal elevene bruke prateroboter?
Skal bruk av prateroboter inngå i vurderingsgrunnlaget?
Hvilken opplæring trenger elever i bruk av prateroboter?
Hvilken dokumentasjon, logg og/eller refleksjoner trengs eventuelt som del av vurderingsgrunnlaget?
Ta en dobbeltsjekk:
Lærer elevene det du vil de skal lære, gjennom de elevaktivitetene du har planlagt?
Får du framskaffet bevis på læring gjennom aktivitetene du har planlagt?
Er det mulig å gi formativ vurdering og/eller sluttvurdering etter de kriteriene du har satt opp?
Til fordypning
Ressurssider om KI i læring: UiA: LIFT – læring, innovasjon, forskning og teknologi
Erfaringsdeling fra Jan Eirik Paulsen ved Glemmen videregående skole om utforsking av prateroboter i klasserommet: Erfaringsdeling fra lærer
Ressurser om kunstig intelligens i skolen på nettsiden til lærer og bibliotekar Gry Jacobsen: Gry Jacobsen: Kunstig intelligens i skolen
metaLAB ved Harvard har læringsressurser og pedagogiske løsninger for kompetanseheving: metaLAB (at) Harvard: AI pedagogy project

