Hopp til innhold

Fagstoff

Hvem er de andre, egentlig?

På tide å bli skikkelig kjent med hverandre! Bruk arbeidet med et portrettintervju til å bli bedre kjent med en i klassen – og gjøre klassen bedre kjent med vedkommende.

Elev sitter ved pulten.
Åpne bilde i et nytt vindu

Hvem er egentlig de nye klassekompisene dine?

Arbeidet med et portrettintervju gir deg et godt utgangspunkt for å bli godt kjent med en i klassen du ikke kjente til fra før. Dessuten krever forarbeidet du skal gjøre at du må snakke med flere elever i klassen.


Sjangeren portrettintervju

I et journalistisk portrettintervju er målet at leseren skal bli bedre kjent med en person. Ulike sider ved intervjuobjektet skal komme frem, og journalisten prøver ofte å avdekke bestemte personlighetstrekk og ukjente sider ved å gjengi hendelser og situasjoner personen forteller om. Det er også vanlig å beskrive kroppsspråket og miljøet personen befinner seg i under intervjuet.

Du skal nå innta rollen som journalist og intervjuer, og gjøre en grundig jobb i forberedelsene av intervjusituasjonen og gjennomføring av intervjuet. Til slutt skal du sette sammen intervjuet.

Hva skal du gjøre?

Arbeidet skal foregå i denne rekkefølgen:

  1. Forarbeid

    • Hva vet du om personen fra før? Hva lurer du på?
  2. Research

    • Research i klassen
    • Research på Internett
  3. Forberedelse til intervjuet

    • Lag gode spørsmål
    • Forbered opptak
  4. Gjennomføring av intervjuet

    • Selve intervjuet
  5. Velg ut og sett sammen

    • Velg ut
    • Sette sammen intervjuet
  6. Ferdigstilling

    • Intervjuobjektet godkjenner bruk av sitater
    • Kvalitetssikring
  7. Presenter for klassen
Spørsmålstegn ansikt

Startoppgave: Finn ditt intervjuobjekt

Du får tre minutter til å løse oppgaven på egen hånd.

Sett deg ved siden av en i klassen du aldri har snakket med tidligere. Hvis du har snakket med alle i klassen, sett deg ved siden av den du synes du kjenner minst.

Du skal lage et portrettintervju av den du sitter ved siden av.

CC BY-SASkrevet av Åsa Abusland og Albertine Aaberge.
Sist faglig oppdatert 11.11.2019

Læringsressurser

Å skrive portrettintervju

Læringssti

Fagstoff