Nordiske land som merkevarer

Turistattraksjoner
Utenlandske turister opplever de nordiske landene som ganske like. Hvordan presenterer landene seg for turistene? Hva gjør nabolandene våre for å lokke til seg turister? Hva oppfatter turistene som attraktivt?
Turistattraksjoner kan være steder, gjenstander og hendelser som har spesiell interesse for turister. Typiske eksempler er historiske steder, monumenter, dyreparker, fornøyelsesparker, museer og kunstgallerier, byggverk (slott, skyskrapere, broer), nasjonalparker og natur.
I nærheten av turistattraksjonene er det gjerne en høy konsentrasjon av servicetjenester rettet mot turistene.
Merkevaren Norge
Norge er et attraktivt ferieland og et populært reisemål for besøkende både fra våre naboland og fra resten av verden. Mange dansker besøker Norge i vinterferien for å stå på ski, men den største delen av turistene kommer i sommersesongen. Det er først og fremst natur og kultur utenlandske turister ønsker å oppleve i Norge, og fjordene på Vestlandet er veldig populære. Du kan lese mer om temaet i fagartikkelen "Merkevaren Norge".
Merkevaren Sverige
Sverige er nordmenns mest besøkte ferieland og et populært reisemål for hele familien. Mange nordmenn reiser rett over landegrensen for å handle, da prisene generelt er lavere i Sverige enn i Norge.
Du kan lese mer om hvordan Sverige presenterer seg som turistland på nettsida "Velkommen til Sverige" på Visit Sweden.
Merkevaren Danmark
Med lun humor og selvironi har den rundt 20 år gamle kampanjen "Det er dejlig å være norsk i Danmark", etablert seg som en av Danmarks sterkeste merkevarer. De siste årene har antall norske overnattinger i Danmark ligget stabilt på ca. 2,5 millioner per år.
Hva er det som gjør det så godt å være norsk i Danmark? Er det et godt glass blant gode venner? Er det de deilige, høye smørbrødene? Er det den danske holdningen til det gode liv? Er det de endeløse, hvite strendene? Er det feststemningen?
Listen er lang. Hva er ditt Danmark? På Facebook oppfordrer den danske turistorganisasjonen oss til å sende inn minner, opplevelser og bilder fra reiser rundt omkring i Danmark.
Du kan lese mer om hvordan Danmark presenterer seg som turistland på nettsida "Utforsk Danmark" på VisitDenmark.
Merkevaren Finland
Nesten to tredjedeler av Finland er dekket av skog, og med sine 187 000 innsjøer er Finland det landet i verden som har flest innsjøer i forhold til størrelsen.
Her er et eksempel på hva landet legger vekt på for å tiltrekke seg turister:
"Finland is full of interesting contrasts, such as the four seasons, the midnight sun and the period of darkness, urban and rural, East and West – you name it."
Finland utfordrer Norges "eiendomsrett" til midnattssola og nordlyset som turistmagnet. Du kan lese mer om hvordan Finland presenterer seg som turistland på nettsida "Besøk Finland – verdens lykkeligste land" på Visit Finland.
Merkevaren Island
Island er en vulkansk øy og veldig ulik de andre nordiske landene. Øya er en republikk, og den ligger like sør for Polarsirkelen. Det meste av landskapet består av store lavaområder og mange isbreer.
Geysirer, vulkaner, varme kilder, islandshester og et landskap som har blitt populært gjennom TV-serien Game of Thrones, har ført til en skikkelig turistboom til øya.
Øya er spesielt kjent for attraksjonen Den blå lagunen, som har bidratt til Islands popularitet.
Relatert innhold
Har du noen gang tenkt på at Norge er en merkevare og har en nasjonal merkevarestrategi? Hva tenker du kjennetegner merkevaren Norge?