Hopp til innhold
Bokmål
Fagstoff
Video

Kommunikasjon som prosess

Vi kan forstå kommunikasjon som en prosess: Et budskap blir sendt fra en sender til en mottaker. Prosessmodellen bruker du for å beskrive og forstå mer inngående hvordan kommunikasjon som prosess foregår, med innkoding, avkoding og problemer som kan oppstå med støy.

Kommunikasjonsprosessen

Kommunikasjon mellom mennesker er viktig, enten det dreier seg om personlig kommunikasjon eller mediekommunikasjon. Du ønsker at budskapet ditt skal nå fram slik du har tenkt det, uten misforståelser i den andre enden. Det samme ønsker du som profesjonell medieprodusent.

I mediefaget forstår vi kommunikasjonsprosessen som bevegelsen av et budskap fra sender til mottaker. Budskapet kan for eksempel være en ytring, en hendelse, en fortelling eller informasjon.

Den enkle kommunikasjonsmodellen

Den enkle kommunikasjonsmodellen viser overføringen av et budskap fra en sender til en mottaker.

Illustrasjonen nedenfor viser modellen av en enkel kommunikasjonssituasjon som en lineær prosess. Den beskriver enveiskommunikasjon, den situasjonen vi har når det ikke finnes noen direkte, personlig kontakt mellom sender og mottaker.

Modellen kan for eksempel beskrive kommunikasjonssituasjonen når du ser serier eller nyheter på mobiltelefonen din. Strømmetjenesten (sender) sender programmet (budskap) til deg (mottaker).

Bruk den enkle kommunikasjonsmodellen

En modell er en forenkling av en teori. Vi bruker prosessmodeller for å forstå hvordan kommunikasjon foregår, og som medieelev bruker du også modeller for å planlegge medieproduksjoner.

Bruk den enkle kommunikasjonsmodellen for å planlegge et medieprodukt du skal lage for en selvvalgt oppdragsgiver.

Lasswells kommunikasjonsmodell

Den amerikanske kommunikasjonsforskeren Harold Lasswell var den første som laget en modell for hvordan kommunikasjon foregår. Lasswell forsket på krigspropaganda og var spesielt opptatt av hvilken effekt senderen oppnådde.

Vi formulerer Lasswells kommunikasjonsmodell i en enkelt setning, slik:

Hvem sier hva til hvem gjennom hvilken kanal med hvilken virkning?

Hvilken virkning har kommunikasjonen? I dag blir modellen brukt bredt, du kan både analysere og planlegge virkningen av og formålet med ulike typer mediekommunikasjon.

Prosessmodellen

For å lykkes med kommunikasjon må du på den ene siden være god til å kode budskap og på den andre siden hindre at støy ødelegger for budskapet på veien fra sender til mottaker. Innsikt i prosessmodellen hjelper deg med å forstå støy.

Poenget med prosessmodellen er at senderen formidler informasjon ved hjelp av en bestemt kode, og denne koden må avkodes av mottakeren. Da kan det oppstå misforståelser. Det kalles støy når et budskap ikke kommer gjennom slik det var tenkt. Forskerne Shannon og Weaver utviklet modellen på 1950-tallet.

Film: Støy i kommunikasjon

Se animasjonen under (lengde 1:58). Den forklarer den meste kjente og etablerte prosessmodellen.

Støy kan stå i veien for kommunikasjon. Video: Klipp&Lim / CC BY-SA 4.0

Sentrale fagbegreper

sender
personen eller virksomheten som sender meldingen: læreren som forklarer deg noe, en venn som sender deg en melding, eller en bedrift som sender reklame midt i en YouTube-video du ser på
koding
handler om hvordan senderen velger å formidle meningen eller budskapet han eller hun vil gi mottakeren, alle medieuttrykk er kodet gjennom bruk av sjangertrekk, fortelleteknikker og virkemidler
budskap
informasjonen som blir utvekslet mellom sender og mottaker, har en form og et innhold
kanal
mediet, tjenesten eller plattformen der du får overført budskapet, eksempler: sosiale mediekanaler, streamingtjenester, bøker, kino, aviser og informasjonsplakater
mottaker
den som tar imot meldingen fra senderen
avkoding
handler om hvordan mottakeren bruker sine erfaringer og kunnskaper til å forstå budskapet fra senderen
tilbakemelding
responsen som meldingen utløser hos mottakeren
støy
alt som står i veien for at meldinger skal kunne nå fram slik de er ment, som når bakgrunnsmusikk gjør en telefonsamtale vanskelig, eller når dårlig nettverk gjør at nettpraten "lagger"

Relatert innhold

Skrevet av Albertine Aaberge og Caroline Nesbø Baker .
Sist oppdatert 05.11.2018