Trekantene DEF og GHF har felles vinkel F. De parallelle linjene DE og GH skjæres av linjene gjennom DF og EF. Når to parallelle linjer skjæres av ei tredje linje, er de samsvarende vinklene like store, det vil si at vinkel FED er lik vinkel FHG og så videre. Trekantene har dermed parvis like store vinkler og er da formlike.
Figuren viser to trekanter CDS og ABS. CD er parallell med AB.
Forklar at △CDS er formlik med △ABS.
Løsning
Toppvinklene BSA og CSD er like store. De parallelle linjene gjennom A og B og gjennom C og D skjæres av linjene gjennom A og D og gjennom B og C. Når to parallelle linjer skjæres av ei tredje linje, er de samsvarende vinklene like store. Trekantene har dermed parvis like store vinkler og er da formlike.
Norges høyeste tre skal være grantreet "Goliat" i Aurskog-Høland. Lise vil finne ut hvor høyt treet er. Hun plasserer en 2,0 meter loddrett stav på bakken 10,0 meter foran treet. Lise sikter inn ei rett linje fra toppen av treet gjennom toppen av staven, som treffer bakken 0,5 meter fra staven. Bruk formlikhet og regn ut hvor høyt treet er.
Løsning
Trekanten dannet av bakken, staven og siktelinja er formlik med trekanten som dannes av bakken, treet og siktelinja. Trekantene har felles vinkel der siktelinja treffer bakken, og både staven og treet danner 90° med bakken.
På figuren er sida PQ parallell med RT. Forklar hvorfor trekantene PQS og RST er formlike.
Hvilken side er tilsvarende til ST? Finn lengden til denne sida.
Formlike trekanter
Løsning
fordi de er toppvinkler.
Linjene PT og RQ skjærer de parallelle linjene PQ og RT, og vi har da at de samsvarende vinklene er like. For eksempel er .
Trekantene har da parvis like store vinkler og er formlike. Da , er sidene PS og ST tilsvarende sider fordi de er motstående sider til like store vinkler.
Vi står på Sjøsanden i punktet D og skal beregne avstanden ut til Hatholmen (se figuren). Vi måler avstander og finner at , , og .
Hva blir avstanden ut til Hatholmen?
Kart over området Sjøsanden-Hatholmen
Løsning
△DCE og △BCA er formlike fordi vinkel C er lik i de to trekantene (toppvinkler), og begge trekantene er rettvinklede. Forholdet mellom de tilsvarende sidene CD og BC blir
For at to firkanter skal være formlike, må både alle par av samsvarende vinkler være like store og forholdet mellom alle sidene være like.
Vi ser på firkanten til venstre. Vi har at grunnlinja og topplinja er like lange, og at et par av motstående vinkler er like store. Da har vi å gjøre med et parallellogram, og vi kan finne de to andre vinklene:
Tilsvarende kan vi se på firkanten til høyre at også den er et parallellogram, siden et par av motstående sider er like lange, og et par av motstående vinkler er like store. Dermed har vi at vinklene i firkanten er like store.
Vi ser nå på forholdet mellom de motstående sidene: