Hopp til innhald
Nynorsk
Fagstoff

Hva er boring?

Her får du en oversikt over hva vi jobber med i faget boring.

Hva er boring?

Boring er den første store operasjonen i brønnfaget etter at planleggingen er gjort. Det handler om å lage en åpning ned i bakken eller under havbunnen for å nå olje- eller gassreservoarer.

Målet er å sikre at vi kan komme trygt og effektivt ned til reservoaret, og at brønnen blir bygd opp slik at vi kan utføre komplettering, produksjon og vedlikehold på en sikker måte. Boring innebærer bruk av mye utstyr både over og under bakken/havbunnen, styring av væsker, sikring av trykk og barrierer, samt overvåking og kontroll underveis.

Viktige emner og temaer i faget boring

Her er noen av de sentrale temaene vi jobber med i faget boring i NDLA og i læreplanen:

  • Offshorearbeideren — det som er viktig for de som skal jobbe offshore i bore-/brønnfag

  • Boreinnretningene — riggene som brukes til boring og brønnservice

  • Borestrengen — de delene som utgjør borestrengen

  • Rørhåndtering — utstyr og metoder for håndtering av rør, inn- og utkjøring med mer

  • Borevæsker — ulike typer, egenskaper, valg av borevæske avhengig av bergart og så videre

  • Slamsirkulasjonssystemet — hvordan slam og borevæsker sirkuleres for å transportere bore­skjær, kjøleborer og så videre

  • Brønnbygging og plugging — bygge brønnseksjonene, sikre dem og tette/plugge permanente brønner ved behov

  • Sementering — utstyr, krav til sement, metoder for sementering

  • Boremetoder — hvilke metoder som brukes gjennom de ulike seksjonene av brønnen, framdrift, valg av borebit og så videre

  • Barrierer under boring — hva slags barrierer som må være på plass (mekaniske, væskebaserte, sirkulasjon og så videre) for å beskytte mennesker og miljø

  • Trykk og volum i brønnen — beregning av væsketrykk, mengde væske, sikkerhetsmarginer og så videre

  • Slamlaboratoriet — laboratoriearbeid knyttet til prøver, analyse av slam, egenskaper og så videre

  • Boresimulator — simulert boring for trening, for å øve på operasjoner, trykkontroll og så videre

Sammenhenger og overganger til andre deler av brønnfaget

  • Faget boring henger nøye sammen med komplettering og brønnservice, fordi hvordan du borer, valg av utstyr, barrierer og sementering påvirker hva som må gjøres i kompletteringen. Læreplanen krever at elever forstår disse sammenhengene.

  • Sikkerhet, trykkontroller og miljøaspekter er nøkkel­tema som går igjen — for eksempel barrierer under boring og krav til sikre boreoperasjoner.

Skrive av Haldor Hove.
Sist oppdatert 23.09.2025