Utforsk trender i handelsnæringen

Oppgave 1 – i klassen og i grupper
Del 1: Forberedelser (i klassen)
- Jobb sammen i klassen for å få en oversikt over butikker og handlesentre der dere bor. Del inn butikkene etter hvilken bransje de tilhører.
- Del klassen inn i små grupper på 2–3 elever, og fordel bransjene mellom gruppene.
Del 2: Lag en markedsundersøkelse (i klassen og i grupper)
- Nå skal dere gjennomføre en markedsundersøkelse i de ulike bransjene.
- Bestem dere for hvilken type undersøkelse dere vil gjennomføre. Dere kan bruke flere typer dersom dere mener at det er hensiktsmessig, kanskje både en generell spørreundersøkelse og et intervju?
Start med å lage en undersøkelse i fellesskap i klassen. Formuler spørsmålene sammen. Deretter justerer hver gruppe spørsmålene slik at de passer til den aktuelle bransjen.
Bestem dere for hvordan dere vil kontakte butikkene, for eksempel om dere vil besøke dem personlig, sende dem e-post, ringe dem eller kontakte dem via sosiale medier.
Del 3: Gjennomføring og analyse (i grupper)
- Kontakt butikkene på forhånd, og lag avtaler for å gjennomføre undersøkelsen.
- Gjennomfør undersøkelsen.
- Analyser funnene i "deres" bransje.
- Lag en presentasjon av funnene deres.
Del 4: Presentasjon (i klassen)
- Hver gruppe viser sin presentasjon for resten av klassen.
- Noter viktige funn på tavla.
- Diskuter likheter og ulikheter mellom bransjene.
- Lag en samlet presentasjon av funnene som er felles for hele handelsnæringen der dere bor, og send den gjerne til næringssjefen i kommunen. Dette kan være informasjon kommunen kan bruke i arbeidet med næringsutvikling.
Oppgave 2 – Ditt nye butikkonsept
Du drømmer om å starte din egen butikk. Vis hvordan trendene påvirker butikken din, ved å lage en skisse for konseptet ditt.

Del 1 – individuelt
Utstyr: plakater, lim, saks, tusjer
- Bestem selv hvilken butikk du vil starte.
Velg en av trendene nedenfor som utgangspunkt for butikken din.
Illustrer konseptet ditt på en plakat, med tekst og bilder.
Bruk internett til å søke etter ideer som kan gi deg inspirasjon. Skriv ut bilder som kan illustrere butikkonseptet ditt.
Heng den ferdige plakaten på veggen i klasserommet, slik at dere kan se på hverandres konsepter.

Del 2 – i klassen
Utstyr: penn og papir
- Se på hverandres plakater og konsepter.
- Noter ned spørsmål du måtte ha om konseptene til de andre. Skriv også ned hvilke av de andres ideer du liker best.
- Gå gjennom alles spørsmål i plenum. Gi hverandre tilbakemeldinger, og gi ros for gode ideer.
- Gjør gjerne endringer på din egen plakat etter innspill fra de andre i klassen.
Oppgave 3 - Moderniser en lokal butikk!
Er det noen butikker i nærområdet som du synes er litt utdaterte? Se om du kan gi dem noen forslag til hvordan de kan modernisere butikken sin.

Mange butikker henger ikke helt med på de nyeste trendene i handelsnæringen. I denne oppgaven skal du undersøke butikkene på hjemstedet ditt, og komme med forslag til hvordan de kan oppdatere seg.
Utstyr: penn, papir og mobiltelefon
- Gå sammen to og to. Ta med dere penn, papir og en mobiltelefon, og gå en runde for å se på de ulike butikkene i nærmiljøet.
- Velg ut en butikk dere synes kan trenge litt hjelp til å bli mer oppdatert på trendene.
- Presenter dere høflig og fortell om skoleoppgaven dere jobber med. Spør pent om det er greit at dere noterer hva som kjennetegner butikken, og hvem målgruppen er, og be om lov til å ta bilder til oppgaven.
- Når dere kommer tilbake til skolen, så sitt sammen og gå gjennom informasjonen dere fant.
Undersøk på nettet om butikken har
- en hjemmeside
- sider i sosiale medier
- en nettbutikk
- Undersøk hvordan andre, lignende butikker presenterer seg på nettet, og bruk dette til inspirasjon.
- Diskuter hvilke endringer butikken kan gjøre, både fysisk og på nettet, for å oppdatere seg på trendene og målgruppen.
- Lag en "før og etter"-presentasjon av butikken med bilder og tekst, og presenter endringsforslagene deres for klassen. Velg verktøy selv.
- Få tilbakemeldinger, og juster eventuelt forslagene deres basert på tilbakemeldingene.
- Undersøk om butikken vil ha et møte med dere hvor dere presenterer forslagene deres. I filmen nedenfor (lengde 02:36) kan dere få gode tips til hva dere bør tenke på når dere skal holde en presentasjon.