Rollespill om språkdebatten på 1800-tallet

Oppgave 1. Kafémøte med Aasen og Knudsen
Forberedelse
Sett dere grundig inn i debatten om språkutviklinga på 1800-tallet og argumentasjonen for at den nye norske nasjonen burde ha et eget språk. Finn ut hva Ivar Aasen og Knud Knudsen mente om saken.
Bruk "Relatert innhold" nederst på sida. Leit gjerne etter mer informasjon i andre kilder.
Møte på en kafé
Ivar Aasen og Knud Knudsen møtes til en kopp kaffe på en kafé i Kristiania. Der snakker de om hva man bør gjøre med språksituasjonen i Norge. Dramatiser dette møtet.
Oppgave 2. Paneldebatt med Aasen, Knudsen, Wergeland, Welhaven og Munch
Forberedelse
Sett dere grundig inn i debatten om språkutviklinga på 1800-tallet og argumentasjonen for at den nye norske nasjonen burde ha et eget språk. Finn ut hva Ivar Aasen, Knud Knudsen, Henrik Wergeland, P. A. Munch og Sebastian Welhaven mente om saken.
Bruk "Relatert innhold" nederst på sida. Leit gjerne etter mer informasjon på nettet.
Paneldebatt
Aasen, Knudsen, Wergeland, Welhaven og Munch møter hverandre til debatt om “det norske sprog”. Temaet er: Hva er det norske språk, og hva bør man gjøre med språksituasjonen slik den er?
Gå sammen i grupper på seks og fordel rollene mellom dere. En elev får i oppgave å være møteleder og ordstyrer.
Relatert innhold
Fortellinga om hvordan norsk fikk to forskjellige skriftspråk, er rene eventyret. Bakgrunnen for den unike norske situasjonen oppstod på 1800-tallet.
Hvorfor var det så stor uenighet om hvordan et norsk skriftspråk skulle se ut på 1800-tallet? Les mer om hvilke argument de ulike syna hadde.