Ansikt til ansikt med art nouveau
Utstyr
A3-skissebok
tegne- eller akvarellpapir (A3-format)
(Du kan også bruke lerret eller bokpapp.)tegne- og fargeblyanter
utstyr til selvvalgt fargeleggingsteknikk (for eksempel akvarell eller gouache)

Del 1: Sett deg inn i art nouveau-stilen
Les fagartikkelen "Art nouveau – jugendstil. Der finner du informasjon om perioden.
Skriv en selvstendig digital tekst
Beskriv stilen art nouveau (cirka 300 ord) med fakta og gode bildeeksempler. Bruk "Art nouveau" som overskrift. Husk å oppgi kilder.
Skriv deretter en litt lengre tekst (cirka 450 ord) som går grundigere inn på billedkunst i art nouveau-perioden. Vis gode bildeeksempler og bruk "Kunst i art nouveau" som overskrift. Husk å oppgi kilder.
Del 2: selvportrettoppgave
Du skal utarbeide et analogt selvportrett i en dekorativ komposisjon (cirka A3-format). Uttrykket skal være inspirert av art nouveau-stilen. I tillegg til ditt eget ansikt skal komposisjonen ha med
navnet ditt skrevet i en skrifttype i art nouveau-stil:
en gjenstand fra vår egen tid gjengitt i art nouveaus formspråk

Dokumentasjon i skissebok
Jobb i skisseboka med å utforske ulike visuelle uttrykk med formsspråk som art nouveau er kjent for. Øv på å komponere hver enkelt side i skisseboka på en leken og frodig måte.
Skriv faglige kommentarer underveis, og forklar hvordan du bruker visuelle virkemidler i arbeidet ditt.

Selvportrett
Bli kjent med ditt eget ansikt ved å tegne ansiktstrekk, hår og eventuelt klær som en første del av skisseprosessen. Du kan tegne etter foto, på frihånd med speil eller digitalt. Det stiliserte selvportrettet skal ha en viss likhet med deg selv. Men du kan gjerne endre noe, for eksempel hårlengde og hårstruktur, for å etterligne art nouveau-stilen.
Velg om vi skal se deg forfra (en face), eller i halvprofil eller profil. Utsnittet skal ha med ansikt, hår, hals og overgang til skulder, men du kan også bruke halv- eller helfigur. Forklar med foto, tegning og tekst hvordan du har jobbet med selvportrettet ditt.
Vis med tegninger at både selvportrettet og bakgrunnen er inspirert av art nouveau-stilens former, farger og komposisjonstrekk.
Moderne gjenstand omformet til art nouveaus formspråk
Finn en gjenstand fra vår samtid, etter cirka 1980. Jobb med å omforme gjenstanden slik at den passer inn formspråket som er typisk for art nouveau. Du kan endre på den ytre formen, på farger og dekor. Vis hvordan du omformer gjenstanden med skissearbeid.
I komposisjonen din kan gjenstanden fungere både som mønster i bildet, og/eller som tilbehør til personen i portrettet. Med dette viser du at portrettet ditt er inspirert av art nouveau, men laget i vår tid.
Idéutvikling
La deg inspirere av bilder fra perioden, og vis fram hvilke verk du har brukt, i skisseboka di.
Format
Lag små skisser, og prøv ut hvilket format som passer best til komposisjonen:
kvadratisk eller rektangulært?
Komposisjon
Hvilken positur velger du?
Hvor nært motivet vil du gå ?
Hvor vil du plassere navnet ditt?
Hvordan vil du la en omformet moderne gjenstand bli en del av bildet?
Jobb med å skape et helhetlig uttrykk, og vis hvordan du har kommet fram til komposisjonen, i skisseboka di.

Farger
La deg inspirere av fargene som blir brukt i art nouveau, prøv ut ulike fargesammensetninger og lag fargeskisser.

Gjennomføring
Du kan bruke digitale hjelpemidler i planleggingen av det ferdige produktet. Gjør det tydelig hvordan du har jobbet selvstendig med utvikling av komposisjon og fargebruk. Vis med bilder, og gjør rede for inspirasjonen dersom du har brukt eller omformet elementer fra andres arbeider i din egen komposisjon.
Overfør komposisjonen din til tegne- eller akvarellpapir, lerret eller bokpapp (cirka A3-format). Selve sluttproduktet skal utføres for hånd. Velg en egnet fargeleggingsteknikk.
Refleksjon
Svar skriftlig på refleksjonsspørsmålene under:
Fikk sluttproduktet ønsket likhet med art nouveau-stilen?
Begrunn hvorfor / hvorfor ikke.Begrunn valget av den moderne gjenstanden og hvordan du har plassert den inn i komposisjonen.
Hvilke(t) komposisjonsprinsipp(er) er tydeligst i komposisjonen din?
Hvordan har du brukt fargelære, og hvordan kan fargebruken din knyttes til art nouveau?
Hva har du lært i denne prosessen?
Hva ville du gjort annerledes hvis du skulle løse oppgaven på nytt?
Hva gjør at du vil kunne kjenne igjen art nouveau-stilen etter denne oppgaven?
Lag en utstilling sammen med klassen din
Heng bildene deres tett sammen og fyll en vegg med art nouveau-inspirerte selvportretter.
Relatert innhold
Et prosesshefte dokumenterer hvordan du har jobbet med et prosjekt. Der skal du vise faglig kompetanse og reflektere over utvikling og resultat.
Forenkle, stilisere og abstrahere er en måte å arbeide videre med et utgangspunkt på.