Stemmebruk på radio

Å bruke røysta si på radio
Tekstversjon
Noe av det aller viktigste når man skal snakke på radio er jo selvfølgelig stemmen, og det er mange som tenker at stemmen min er sånn som stemmen min er og glemmer at det er utrolig mange måter man kan bruke stemmen sin på. For eksempel, så er det veldig stor forskjell på om jeg snakker veldig anstrengt og presser stemmen min høyt oppe i toppen i halsen i forhold til om jeg slapper av, senker tempoet og henter stemmen fra langt ned i magen. Man kan snakke veldig luftig eller veldig skarpt. Og det er jo fint å kunne variere stemmen i forhold til hva han skal brukes til. For eksempel, så er det jo stor forskjell på å skulle lese et minneord på radio og på å skulle introdusere Trinidad James med All black everything. Og da er det jo en fordel om man klarer å bruke stemmen sin som et virkemiddel for å formidle den stemningen som passer til anledningen.
Og mye av det her med stemmebruk kommer jo helt naturlig. Men etter å ha jobbet med radio og tv i 10 år, så har jeg jo plukket opp et par triks som hjelper meg. Å bruke stemmen min på en bra måte, og som kanskje kan funke for deg. Altså det aller første er at du må finne den ordentlige stemmen din. Det handler om at mange blir stresset av å skulle være på radio, og derfor begynner mange å snakke fortere, lysere og mye mer anstrengt. Og det handler jo ofte om at de glemmer å puste. Så før jeg skal snakke når jeg i studio, så pleier jeg tar noen ordentlig gode pust (pustelyder) og sørge for at lufta kommer helt ned i magen, sånn at også stemmen kommer derifra. Så det er altså viktig å huske på å puste ordentlig. Og i tillegg så er det jo viktig å varme opp stemmen før man skal snakke, på akkurat samme måten som man varmer opp kroppen før man skal på trening. Man kan for eksempel ta noen ordentlige stemmeøvelser, synge litt, kanskje la la la la la la. Eller så kan man si høyesterettsjustitiarius, høyesterettsjustitiarius, for å sørge for at du har tunga med deg. Jeg personlig pleier i alle fall å rope litt (rop), gjerne kremt litt (kremt), og så kan det hjelpe å drikke noe varmt. (slurpelyd) Lykke til.
Til vanleg høyrer vi vår eiga røyst innanfrå i hovudet. Når vi høyrer oss sjølve snakke på eit lydopptak, synest derfor dei fleste at røysta høyrest rar ut. Er det verkeleg slik eg snakkar? Mange synest det er flautt å snakke på radio. Men hugs då: Slik røysta di høyrest ut på radio, slik er det venene dine har høyrt røysta di i alle år. Dei synest ikkje ho er rar!
Røysta er eit instrument som vi kan bruke på ulike måtar. Frå barnehagen hugsar du sikkert skilnaden på «utestemme» og «innestemme». Før du går i studio, må du prøve å finne den eigentlege røysta di, og øve deg i å variere henne i høve til den bodskapen du vil formidle. Gå gjerne saman to og to, og bytt på å vere den som snakkar, og den som lyttar. Øv på både tydeleg uttale og eit behageleg stemmeleie.
Siri Knudsen har jobba i NRK P3 i mange år. Ho har desse råda til deg:
- Varm opp røysta di før du går i studio. Drikk gjerne noko varmt og gjer uttaleøvingar.
- Pust godt inn og ut før sending.
- Snakk roleg og tydeleg.
Radio er eit intimt medium. Når vi høyrer ei røyst langt borte, er det ikkje noko som vedkjem oss. Dersom røysta er veldig nær, blir det intimt. Dette har mange programleiarar i radio teke i bruk. For å skape intimitet må du plassere mikrofonen nesten inntil munnen slik at røysta blir opplevd som veldig nær og fyldig med mykje bass. Det kallar vi nærleikseffekten (proximity effect).
Variasjon i diksjon, rytme og modulering kan gi liv til både vêr- og trafikkmeldingar. I frukostsendinga til P4 kan studioverten også tillate seg å bruke eit noko uhøgtideleg og flåsete språk:
P4s Radiofrokost
Tekstversjon
(Jingle:) P4s Radiofrokost med Tor Andersen!
Studiovert (med musikk i bakgrunnen): Der passerte klokka tre minutt over seks. God morgon, god dag, vel møtt til starten på dagens Radiofrokost. Bjørn er borte, men heldigvis ikkje borte vekk, berre borte for tre timar og på plass igjen i morgon tidleg, medan skodespelar og filmregissør Liv Ullmann kan feire 65-årsdagen sin i dag, og komponist Benny Andersson kan skryte av at han har greidd å komme seg fram til 57-årsdagen. Gratulerer, gratulerer.
(Reklamespot, jingle og kvinnestemme:) Vinteren er sponsa av Subaru.
Studiovert (med musikk i bakgrunnen): På Spitsbergen blir det stort fint vêr i dag. I Finnmark og Troms blir det enkelte snøbyer som vesentleg kjem i ytre strøk, og det blir fint vêr på Finnmarksvidda. I Nordland blir det litt snø. I Trøndelag, Møre og Romsdal: litt snø her òg. Men vi har allereie fått trafikkrapportar som tyder på at det er jul på vegane i Trøndelag, kanskje andre stader òg. Vi får sjekke detaljane etter kvart. Vestlandet sør for Stad får etter kvart litt snø i dag, men seinare òg regn i ytre strøk. Og i kveld blir det ein sørvestleg liten storm ved Stad. Fjellet i Sør-Noreg får litt snø, og austafjells blir det stort sett fint vêr med litt sludd og snø i Agder utpå dagen. I ettermiddag og i kveld blir det litt snø òg på Austlandet.
(Reklamespot, jingle og kvinnestemme:) Dei vanskelege køyreforholda er sponsa av Subaru.
(Musikk)
Studiovert (med musikk i bakgrunnen): I trafikken er det relativt stille og roleg førebels, men dei meir personlege trafikkmeldarane våre, som til dømes Magnus avisbod, fortel om ein kuldegrad og tett snøvêr og glatte vegar i Trondheim. "Jula er snart over oss, kanskje på tide å kjøpe julegåver?" spør Magnus. Og viss du vil ha eit svar på det, Magnus, så kan svaret vere: Ja, det kan vere at tida er inne for å kjøpe julegåver. På riksveg 35 Hønefoss–Roa er det gode køyreforhold, litt glatt utanfor hjulspora og ti minusgradar, fortel Goman-køyraren vår, medan det er maitørre vegar og null spetakkel på strekninga Hamar–Lillehammer, seier Tank-Helge 005. Og god morgon, kjem det frå Mysen og Beate utvandrar som hittil har bomma på tre søte bambiar. Heldigvis! Jaså, Beate, du går Terje fartsblind ein høg gang? Tørre fine vegar er det vel som har redda deg i dag, Beate. Minus to til fire gradar på strekninga Lennartfors–Mysen. På riksveg 7 mellom Hønefoss og Gol er det litt småglatt i kantane, seier Cowboy-Laila. Og har du ei trafikkmelding du har lyst til å sende, så sender du ho til 1904 og merker ho med "trafikk". Så kan du jo sjølvsagt ringe trafikkredaksjonen vår, då ringer du 04400. Og sannsynlegvis har du stor glede av å registrere at The Police no har sett i gang med "Every breath you take". Hald fram med å puste!
Ein nyheitsopplesar, derimot, held røysta i eit nøytralt stemmeleie. Korrekt språk og uttale gir nyheitssendinga nødvendig truverde: NRK Dagsnytt
Ein fotballreporter brukar røysta på eit heilt anna vis enn ein nyheitsopplesar. Skårar heimelaget, er det lov å gå i fistel! Ein dyktig reporter bruker språket og røysta til å skape engasjement og formidle stemninga på stadion.