Skip to content
English
Task
Interactive content
Video

Geolog på oppdrag

Du er geolog og har fått i oppdrag å forklare hvorfor det finnes kobberressurser ved Repparfjorden. For å løse oppdraget må du undersøke spor i landskapet og berggrunnen, og du må bruke kunnskap om indre krefter og geologiske prosesser.

1. Ulike bergarter ved Repparfjorden

I området rundt Repparfjorden finnes det ulike typer bergarter som sandstein, kvartsitt, dolomitt, konglomerat, basalt, leirskifer, tuff, glimmerskifer og gabbro.

  1. Sorter bergartene i grupper etter hvilken bergartstype disse hører til (magmatiske, sedimentære eller metamorfe).

  2. Forklar hvordan de tre bergartstypene blir dannet.

  3. Hvilke indre krefter har vært viktige for utviklingen av berggrunnen i området? Tips: Ta utgangspunkt i svarene fra de to første oppgavene for å svare på dette.

2. Undersøk sporene i berggrunnen

I fjellveggen utenfor inngangen til gruvetunnelen kan vi finne spor etter noen geologiske prosesser. I disse oppgavene skal vi bruke bilder og kart til å se etter spor som kan hjelpe oss til å forstå hvordan berggrunnen har blitt dannet.

  1. På bildet under er det noen tydelige lag i berggrunnen. Hva kan de ulike lagene i berggrunnen være et tegn på? Hvordan kan slike lag ha blitt dannet?

  1. De ulike lagene er også skråstilt og en del av en stor fold. Hvilke krefter kan ha dannet folden? Hva forteller folden om områdets geologiske historie?

3. Om kobberressurser

  1. Hva er kobber, og hvorfor finner vi det i berggrunnen? Tips: Bruk gjerne informasjon fra figuren under for å svare på dette.

  2. På bildet under ser du en borkjerne av mineralet chalkopyritt som er hentet ut fra fjellet ved Repparfjorden. Geologer henter ut borkjerner fra fjellet før en eventuell gruvedrift starter. Hvorfor tror du dette er viktig?

4. Kobberressurser ved Repparfjorden

A. Film: Geologen forklarer

Se filmen (lengde 0:55). Her forklarer geolog Anniken Helland-Hansen om kobberdannelse ved Repparfjorden.

Video: Jarle Sten Olsen / CC BY-SA 4.0

B. Berggrunnskart

Bruk berggrunnskartet til å finne ut hvor bergarten dolomitt befinner seg i området.

End of non-accessible content.

5. Løsning på oppdraget

Skriv en kort rapport (cirka 300 ord) eller lag en muntlig forklaring der du svarer på oppdraget: Hvorfor finnes det kobber ved Repparfjorden?

I svaret skal du

  • forklare litt om hvordan berggrunnen i områdene rundt Repparfjorden er dannet, ved å bruke minst tre fagbegreper

  • forklare hva kobber er, og i hvilke mineraler vi kan finne dette

  • beskrive sammenhengen mellom geologiske prosesser og mineralressurser

  • begrunne hvorfor samfunnet har behov for mineraler som kobber

Written by Sølvi Skeide.
Last updated 06/15/2026