Hopp til innhold
Bokmål

Operasjon Dagsverk 2025

Deltar skolen din på Operasjon Dagsverk, eller vurderer dere å gjøre det? Her finner dere informasjon om Operasjon Dagsverk og årets OD-prosjekt. Dere får også tips til gjennomføring av Internasjonal Uke og OD-dagen.

Hva er Operasjon Dagsverk?

Operasjon Dagsverk (OD) er Norges største solidaritetsaksjon av, med og for ungdom. Hvert år arrangerer OD informasjonskampanjen Internasjonal Uke (IU) som skoler i hele Norge kan delta på. Her lærer elevene om hva som er med på å gjøre verden urettferdig, sett i lys av årets OD-prosjekt og vår rolle i verden.

På aksjonsdagen i oktober/november – selve OD-dagen – kan elevene velge å jobbe til inntekt for årets prosjekt, som støtter ungdom og utdanning i en annen del av verden.

Årets prosjekt i Kenya og Tanzania

Årets OD-prosjekt er i samarbeid med FOKUS, og støtter ungdom i Kenya og Tanzania. Jenter i Kenya og Tanzania står ovenfor en trussel mot menneskerettighetene sine. I Kenya og Tanzania er kjønnslemlestelse og barneekteskap et stort problem, og årets OD-prosjekt skal, sammen med lokal ungdom, endre disse skadelige skikkene.

Nederst på sida finner du utvalgte undervisningsopplegg knyttet til årets prosjekt. Oppleggene er utarbeidet av Operasjon Dagsverk.

Mer informasjon og flere undervisningsopplegg finner du på nettsidene til Operasjon Dagsverk:

På NDLA kan dere se dokumentarfilmen Ørkenblomsten, som tematiserer kjønnslemlestelse. Vi har laget oppgaver i flere fag til filmen:

Skrevet av Eivind Sehested Zakariassen. Rettighetshaver: Operasjon Dagsverk.
Sist oppdatert 14.04.2026