At det i dag er mange dyrearter i verden som er i ferd med å dø ut, visste du sikkert. Men visste du at den gamle mobiltelefonen din kan være med på å redde noen av dem?

Kongo er et land beryktet for sin gruvedrift og utvinning av mineraler og metaller til produksjon av mobiltelefoner. I takt med økt gruvedrift får blant annet gorillaene mindre leveområder og blir i større grad et lettere bytte for ulovlig jakt. For å forhindre denne utviklingen oppfordrer nå forskere i Australia oss til å gjenvinne gamle mobiltelefoner.
Oppdrag 1: Markedsundersøkelse
I grupper: Lag en markedsundersøkelse på trinnet / hele skolen deres om mobiltelefoner, resirkulering av mobiltelefoner og gjenbruk av mobiltelefoner.
Undersøkelsen skal vise mobiltrendene blant elevene på skolen din, og om de tenker på – og om de kjenner til – bærekraftig mobilbruk.
Svarene dere får, skal dere bruke til å lage en holdningskampanje som oppfordrer medelever til å beholde mobiltelefoner lenger, ikke bytte telefon hver gang en ny modell kommer på markedet – og å levere inn den gamle mobiltelefonen til resirkulering.
Les mer om kvalitative og kvantitative undersøkelser. Gruppene blir enige om hvilke spørsmål de må stille for å få svar på det de lurer på, og om hvilken type undersøkelse de vil lage. Det anbefales at halve klassen jobber med kvalitative og den andre halvparten jobber med kvantitative metoder – slik at dere får både bredde og dybde i svarene deres.
Forslag til spørsmål dere trenger svar på:
Hvor ofte bytter de mobiltelefon?
Har de gamle telefoner liggende hjemme – og i tilfelle hvor mange?
Kjenner de til at det går an å levere inn sine gamle telefoner, og at de kan gjenvinnes?
Er dette noe de kan vurdere å gjøre?
Andre spørsmål dere tenker er aktuelle i forhold til det dere nå vet om resirkulering og mobiltelefoner?
Dere kan bestemme selv hvilken type undersøkelse dere vil lage. Gode verktøy er:
Verktøyene listet ovenfor har gratisversjoner, men du må kanskje ha pålogging for å ta dem i bruk.
Vær oppmerksom på at tjenester med innlogging kan samle data om brukerne sine.
Oppdrag 2: Holdningskampanje
Hensikten med en holdningskampanje er å få folk til å endre holdninger og adferd. Forutsetningen for en vellykket holdningskampanje er grundige undersøkelser, definisjon av målgrupper og god planlegging av kommunikasjon.

Det finnes mange gode grunner til å resirkulere både mobiler og annen elektronikk. Det er ikke bare viktig å unngå at mobilen blir kastet i annet avfall, men også å unngå at den blir liggende hjemme i skuffer og skap. Hvis en mobiltelefon eller annet farlig avfall blir sortert feil, kan dette ha store konsekvenser for miljøet. Kommunen du bor i, har bedt dere om å planlegge en holdningskampanje. Kampanjen har som mål å oppfordre elever på videregående skole til å resirkulere gamle mobiltelefoner og om å bruke de gamle så lenge som mulig.
Dere har ansvaret for
- å konkretisere problemstillingen
- å finne tallmateriale som sier noe om bruk og kast av mobiltelefoner i denne aldersgruppen (her kan dere bruke tall fra undersøkelsene i oppgave 1)
- å planlegge kampanjen
- å foreslå kommunikasjonstiltak
- å utforme skisser til slike tiltak
Lag en plan for gjennomføring av holdningskampanjen, lag skisser og skriv et refleksjonsnotat der dere forklarer valgene deres.
Planen vurderes av lærer.