1. Home
  2. Åarjelsaemien voestesgïeline BF jïh SRChevronRight
  3. Mijjen gïeleChevronRight
  4. Åarjel-saemien grammatihkeChevronRight
  5. VerbhChevronRight
  6. ImperatijveChevronRight
SubjectMaterialFagstoff

Fagartikkel

Imperatijve

Imperatijve lea gosse mijjieh stillebe giem jallh gïeh maam akt darjodh. Golme imperatijve verbe-hammoeh gååvnesieh; akten-taale, guektien-taale jïh gellien-taale. Daennie sæjrosne datne dej imperatijve verbe-hammoej bïjre lïerh. Lissine maahtah laavenjassh darjodh.

Ovmessie finihte verbh. Guvvie.

Imperatijve

Gosse mijjieh gïem jallh gïeh stillebe maam akt darjodh, dellie verbe imperatijve modusisnie.

Vuesiehtimmie:

  • Båetieh diekie!

Moduse: Imperatijve
Taale: Singularise (akten-taale); Aktem stilledh

Seamma raajese guektien-taalesne jïh gellien-taalesne:

Dualise (guektien-taale): Båeteden diekie! (Gööktesh stilledh)
Pluralise (gellien-taale): Båetede diekie! (Gallesh stilledh)

Læringsressurser

Verbh