1. Home
  2. Åarjelsaemien voestesgïeline BF jïh SRChevronRight
  3. Mijjen gïeleChevronRight
  4. Åarjel-saemien grammatihkeChevronRight
  5. VerbhChevronRight
  6. Verbi bïjreChevronRight
SubjectMaterialFagstoff

Fagartikkel

Verbi bïjre

Verbe soptseste mij heannede jallh mij dorjesåvva, maam gie jallh mij dorje, mij sjædta jallh ajve heannede. Daennie sæjrosne datne vielie dej verbi ovmessie hammoej bïjre lïerh, dej finihte verbi jïh dej infinihte verbi hammoej bïjre.

Bïenje, lasth, maanah jïh goese-råhtoe. Guvvie.

Verbh

Vuesiehtimmieh:

  • Maanah stååkedieh.
  • Bïenje guarjesje.
  • Lasth vyskedieh.
  • Tjuatsa.

Finihte jïh infinihte verbh

Joekedehtieh finihte jïh infinihte verbe-hammoej gaskem. Dah finihte verbe-hammoeh leah gåessie mijjieh dejtie verbide sojjehtibie. Dah infinihte verbe-hammoeh leah gåessie ibie dejtie sojjehth.

Finihte verbh

Finihte verbi sojjehtimmie-hammoeh:

  • Moduse: Indikatijve jïh imperatijve
  • Tïjje: Presense jïh preteritume
  • Persovne: 1., 2. jïh 3. persovne
  • Taale: Singularise (akten-taale), dualise (guektien-taale) jïh pluralise (gellien-taale)

Infinihte verbh

Verbh mah eah leah finihte verbh, dah leah infinihte. Verbi infinihte hammoeh leah daah verbe-hammoeh mah eah leah sojjehtamme.

Infinihte hammoeh:

  • Infinitijve
  • Progressijve (gerundiume)
  • Perfektume partisihpe
  • Nyöjhkeme-hammoe
  • Verbe-genitijve (vuekie-hammoe)

Læringsressurser

Verbh