For å få til eit perfekt samfunn er det mange problem som må løysast. Her kan de gjennomføre eit spel der de prøver å finne kreative løysingar på viktige problem.

Ny teknologi kan skape nye problem. I 1906 såg nokon for seg at telegrafen kunne føre til at ein slutta å snakke med kvarandre. Teikning frå eit engelsk humormagasin frå 1906.
Spelet:
- Gå saman i grupper.
- Skriv ned nokre samfunnsproblem som bør løysast for at det ideelle samfunnet kan bli ein realitet, på nokre lappar. På lappane kan de til dømes skrive sosial ulikskap, likestilling, krig, demokrati, fattigdom, diskriminering, psykiske problem, mobbing, einsemd, rasisme eller andre viktige utfordringar for samfunnet.
- Start med at den eine trekkjer en lapp. Denne eleven skal så forklare for medelevane korleis han eller ho vil forsøkje å løyse dette problemet i idealsamfunnet sitt. Forklar så konkret som mogleg korleis de skal løyse problema. I ramma under kan de sjå døme frå kjende utopiar.
- Etter at den som starta har presentert forslaget sitt, kan dei andre elevane gi forslaget poeng. Eitt poeng for eit ok svar. To poeng for eit veldig godt svar. Det gode svaret skal vere konkret og mogleg å gjennomføre.
- Putt lappen tilbake, og la den neste trekkje ein ny lapp.
- Til slutt skal gruppa velje ut det beste forslaget og presentere det for klassen.
Døme:
- Platon[1] meinte det var eit problem at dei som styrte tenkte mest på seg sjølve og familien sin. Derfor måtte dei som styrte ikkje eige noko, ikkje gifte seg, og fekk dei barn, måtte dei overlate dei til staten.
- I Thomas Moore[2] sitt samfunn Utopia har dei ein effektiv måte å skremme fiendtlege leiarar frå å gå til krig mot dei. Dei tilbyr ei stor påskjøning til ein kvar som drep leiaren for det landet som vel å gå til åtak på dei.
- I Gullivers reiser av Jonathan Swift[3] skildrar han korleis Houyhnhnmerene, eit utopisk samfunn av snakkande hestar, unngår at nokon skammar seg over kroppen sin ved å alltid gå nakne.
Læringsressursar
Etiske problemstillingar
Læringssti
Det gode livet
KjernestoffMennesket og naturen
KjernestoffDet perfekte samfunnet
KjernestoffFrå sortering til design av babyar?
Kjernestoff
Fagstoff
Det gode liv
KjernestoffMennesket sitt forhold til naturen
KjernestoffDet perfekte samfunn
KjernestoffUtopiar – draumen om det gode samfunnet
KjernestoffSortering og design av menneske
Kjernestoff
Oppgaver og aktiviteter
Livets ukrenkelighet
KjernestoffÆre og skam
KjernestoffAbort
KjernestoffHomofili
KjernestoffLag ei ordsky om det gode livet
KjernestoffSynspunkt på det gode livet
KjernestoffDiskuter synspunkt på det gode livet
KjernestoffDet gode livet og jakta på lykka
KjernestoffSpørsmål til filmen Mennesket og naturen
KjernestoffÅ setje pris på naturen
KjernestoffDiskuter mennesket si rolle i naturen
KjernestoffDitt draumesamfunn
KjernestoffUtopi eller dystopi?
KjernestoffTranshumanisme
Kjernestoff- Kjernestoff
Ditt UtopiaDu er her
Kor går grensene for genmodifisering?
KjernestoffKva gjer eit liv verdt å leve?
KjernestoffMed livet i hendene
KjernestoffEtisk dilemma – My Sister's Keeper
Kjernestoff