Hopp til innhold

  1. Home
  2. Design og håndverk Vg1ChevronRight
  3. Markedsføring og salgChevronRight
  4. Salg av produktChevronRight
TasksAndActivitiesOppgaver og aktiviteter

Oppgave

Salg av produkt

I denne oppgaven skal du ta for deg et produkt du har laget i produksjon eller yrkesfaglig fordypning, og finne ut hvor mye du kan selge produktet for.

Blå sparegris med mynter fallende rundt seg. foto.
Når du selger et produkt, bør du komme ut i pluss.

Arbeidsform: Individuell eller gruppe på 2

Tid: 3-5 skoletimer

Teori: Priskalkyle

Innlevering og vurdering av:

  • Utregninger i punktene 1-3
  • Ferdig regnskap (selvkostkalkyle), punkt 4

Før du begynner på selve oppgaven, må du finne et produkt som du har laget i enten produksjon eller yrkesfaglig fordypning.

Oppgave

  1. Lag en liste over de materialene du har brukt på å lage produktet, og regn ut hvor mye det har kostet (= varekostnad).
  2. Ta utgangspunkt i at du tjener 110,- kr i timen. Finn ut ca. hvor mye tid du har brukt på oppgaven, og regn ut hvor mye du ville ha tjent på å lage produktet (= indirekte kostnader).
  3. Når man selger et produkt man har laget, er det vanlig å legge til litt ekstra på salgsprisen for å tjene penger. I denne sammenhengen skal du regne ut 20 % fortjeneste ut fra selvkosten (= fortjeneste).
  4. Sett opp et regnskap med utgangspunkt i selvkostkalkylen. Bruk tallene du har kommet frem til i punktene over. Hva blir salgsprisen?

Varekostnader+Indirekte kostnader=Selvkost+Fortjeneste=Salgspris eks.mva.

Læringsressurser

Markedsføring og salg