Hopp til innhold

Oppgaver og aktiviteter

Populærmusikk fra Vittula som dannelsesroman

I romanen Populærmusikk fra Vittula av Mikael Niemi møter vi to unge mennesker som lengter ut av bygda. Romanen består av flere kortere historier som veves sammen til en helhet.

Buss
Åpne bilde i et nytt vindu

En dannelsesroman er en roman som viser hvordan en person utvikler seg fra barn til voksen i møte med ulike krefter som former personligheten. Ofte forlater hovedpersonen hjemstedet for en periode, opplever andre kulturer og ser verden utenfra, før han vender hjem som et mer opplyst menneske. Et eksempel er romanene til den tyske forfatteren Johann Wolfgang Goethe (1749–1832).

Tekstutdragene fra romanen Populærmusikk fra Vittula finner du her: Populærmusikk fra Vittula

Oppgave 1

Les kapittel 1 i romanen Populærmusikk fra Vittula og diskuter spørsmåla:

  1. Hvor og hvordan kommer det fram at bygda Pajala, også kalt Vittula, befinner seg i ei brytningstid der ny tid møter gammel?
  2. Hovedpersonen sier «Verden tok aldri slutt, den utvidet seg hele tida, og det svimlet for meg så jeg nesten ble dårlig da det gikk opp for meg at man bare kunne gå og gå i det uendelige». Ta utgangspunkt i sitatet og diskuter hvilken rolle reisen spiller i det første kapittelet.

Oppgave 2

Les kapittel 4 i romanen Populærmusikk fra Vittula og diskuter følgende påstander:

  1. Å begynne på skolen både åpner og lukker verden for barna i Pajala.
  2. Å kaste og ødelegge bøker er kun et uttrykk for at de ikke ville gjøre lekser.
  3. Opplevelsen av å være utenfor det egentlige Sverige kommer til uttrykk i kapittelet på flere ulike måter.
CC BY-SASkrevet av Trude Løvskar og Eva Walde Lund .
Sist faglig oppdatert 23.01.2019

Læringsressurser

Nordisk litteratur

Fagstoff

Oppgaver og aktiviteter

Kildemateriell