Fagstoff

Imperatijve

Ovmessie finihte verbh. Guvvie.

Imperatijve lea gosse mijjieh stillebe giem jallh gïeh maam akt darjodh. Golme imperatijve verbe-hammoeh gååvnesieh; aktentaale, guektientaale jïh gellientaale. Daennie sæjrosne datne dej imperatijve verbe-hammoej bïjre lïerh. Lissine maahtah laavenjassh darjodh.

 

Gosse mijjieh gïem jallh gïeh stillebe maam akt darjodh, dellie verbe imperatijve modusisnie.


Vuesiehtimmie:

  • Båetieh diekie!
Moduse: Imperatijve
Taale: Singularise (aktentaale); Aktem stilledh


Seamma raajese guektientaalesne jïh gellientaalesne:

Dualise (guektientaale): Båeteden diekie!  (Gööktesh stilledh)

Pluralise (gellientaale):  Båetede diekie!  (Gallesh stilledh)