Satellittsamarbeid hjelper ved katastrofer
En internasjonal avtale om samarbeid gjør det mulig for katastroferammete land å få satellittbilder raskt og gratis. Disse er vitale for hjelpearbeidet.
The International Charter for Space and Major Disasters sørger for at land og områder som har blitt rammet av katastrofer, får tilgang til satellittdata. Det ble f.eks. aktivert av USA i april 2010 i forbindelse med oljesøl i Mexicogolfen. Det var USGS (U.S. Geological Survey) som sendte forespørsel på satellittdata på vegne av U.S. Coast Guard.
Oljeutslipp utenfor Mexicogolfen, registrert av radarinstrument om bord på Envisat-satellitten 29. april 2010
Opphavsmann: ESA
I hvert land som er med på avtalen, finnes det en organisasjon som har muligheten til å aktivere avtalen. Når avtalen blir aktivert, får medlemslandene hjelp til å velge hvilken type satellittdata de trenger. Satellitten med de rette instrumentene blir så bedt om å samle inn den nødvendige informasjonen. Fra aktiveringen skjer til dataene foreligger, går det ca. 24 timer.
I forbindelse med den kraftige orkanen sør i Sverige i januar 2005 så ble avtalen aktivert av Statens räddningsverk (SRV) 14.01. 2005. Illustrasjonen viser SPOT-satellittbilder av områder som ble rammet før orkanen (11. august 2004) og etter orkanen (24. januar 2005). Norge har ennå ikke hatt behov for å aktivere avtalen.
Orkan i Sverige i januar 2005.Opphavsmann: ESANorge er med på samarbeidsavtalen gjennom sitt medlemskap i den europeiske romorganisasjonen ESA. Fra europeisk side er det stort sett bilder fra miljøsatellitten Envisat som brukes til anskaffelse av data for samarbeidet. Envisat har radar og kan ta optiske bilder, men med relativt grov oppløsning. Med de nye GMES-satellittene vil ESA kunne levere bedre data raskt ved store katastrofer.
UNOSAT samarbeider også med norske KSAT (Kongsberg Satellites Services) for å få bedre satellittbilder og raskere tilgang. I Norge er det hovedredningssentralen i Bodø, på vegne av Justisdepartementet, som kan aktivere ordningen for Norge.
