Skriv ut Lytt til tekst
 
Fagstoff

Sikker bruk

Innbrudd

Din sikkerhet avhenger av deg og dine kunnskaper om truslene som finnes der ute. Sikkerhet krever at du følger med på det som skjer, siden det kommer nye trusler hele tiden. Det er en del grunnleggende tiltak som du bør gjennomføre uansett. I tillegg bør du holde deg oppdatert på nye trusler som kommer.

Brannmur

Koble deg aldri til nettet uten brannmur
En brannmur kan være installert som et program på din datamaskin, eller i en egen boks foran maskinen. En egen boks vil for de fleste være en ruter med innebygget brannmur. Når du kobler deg til Internett hjemme, bør det være en ruter mellom datamaskinen og Internett. Denne skal sperre alle forespørsler utenfra og bare tillate trafikk ut fra din maskin og svar på dine forespørsler. Når du kobler deg til Internett på skolen, vil skolen helt sikkert ha en brannmur som står mellom din maskin og Internett. Derfor er du ganske sikkert trygg på skolen. Du kan spørre IT-ansvarlig om det er slik på din skole.

Hvis du er usikker på om det er en brannmur mellom deg og Internett, kan du bruke et brannmurprogram på datamaskinen din. Windows leveres med brannmur, og denne kan du slå av eller på. Har du en bærbar datamaskin, kan det være lurt å ha slått på brannmur på maskinen alltid. Dermed er du sikret selv når du kobler deg til forskjellige nettverk.

Antivirus

Ha alltid et oppdatert antivirusprogram installert på maskinen
Det finnes mange antivirusprogrammer på markedet, og noen er bedre enn andre. Det er ikke lett å vite hvilket program man skal velge, men det finnes test av ulike programmer på Virus Bulletin. Her testes programmer regelmessig. Godkjente programmer får VB100-sertifisering. Sørg for å skaffe deg et antivirusprogram fra en seriøs leverandør. Sjekk at programmet er sertifisert med logoen under:
Virus BulletinVirus100

På Internett popper det noen ganger opp varsler om du ikke har antivirusprogram, og at du kan trykke en lenke for å installere. Ikke gjør det. Du vet aldri om det faktisk er et antivirusprogram, eller om det et ondsinnet program du installerer. Snakk med IT-ansvarlig på din skole for råd om hvordan du skal beskytte deg, og hvilke programmer som er til å stole på.


Et antivirusprogram koster noen hundrelapper. Det er verdt pengene.

Antispionprogram

Ha alltid et oppdatert antispionprogram installert på maskinen
Antivirusprogrammer har ofte også beskyttelse mot spionprogrammer, men det finnes også egne antispionprogrammer. Spionprogrammer installerer seg selv, særlig med gratisprogrammer som fildelingsprogrammer og reklamebaserte programmer. Spionprogrammene kan stjele sensitive data fra din maskin, endre startsiden din, gjøre maskinen tregere (fordi den sender ut dine data til dem som vil stjele dem) eller installere annen skadelig programvare uten at du vet det.

Du kan beskytte deg ved å anskaffe et seriøst antispionprogram, eller et alt-i-ett-program som har både antivirus, antispion og brannmur. Slike programmer går gjerne under en fellesbetegnelse som Internett Security-program. Det anbefales å sjekke ut tester som er gjort av seriøse nettsteder. Slike tester kan man finne med et enkelt søk.

Phishing

Vær på vakt mot phishing
I de senere årene har det kommet en ny trussel kalt phishing. Du mottar typisk en e-post som forteller deg at brukerkontoen din ikke er i orden. Du blir bedt om å klikke på en lenke for å oppdatere dine personlige data. Du sendes da til en side som ikke er hva den utgir seg for å være. Dersom du lar deg lure til å besøke siden, utleverer du kanskje kontoinformasjon som fører til at tyver kan logge inn og misbruke din konto. E-posten har en avsender som ser riktig ut, men det er den ikke. Hvem som helst kan sende en e-post fra en annen persons adresse hvis man har litt greie på IT. Lar du deg lure, kan det få alvorlige følger for deg. Ingen seriøse firmaer vil be om kontopplysninger i en e-post. Selv om du har phishing-filter, kan slik e-post slippe gjennom.

Sikkerhetskopi

Ta regelmessig kopi av dokumentfiler til en ekstern disk
Du bør ha filene dine på mer enn ett sted. Dersom du lagrer alt arbeid i Mine dokumenter, kan du kopiere hele mappen til en ekstern disk. En ekstern disk koster noen hundrelapper, og i dag får du løse USB-disker som du bare plugger inn. Kopiering starter automatisk. Du velger hvilken mappe eller stasjon du vil kopiere, så ordner programmet resten. På denne måten kan du gjenopprette alle dine data hvis maskinen skulle bli ødelagt. Det lønner seg å sikkerhetskopiere ofte og lage inkrementelle kopier, slik at du bare kopierer det som er endret eller nytt siden forrige gang. Mange programmer kan lage inkrementelle kopier. Sørg for å oppbevare disken på et annet sikkert sted.

Du kan også sikkerhetskopiere til tjenester på Internett. Noen Internet Security-programmer har slike tjenester. Du setter opp en plan for når kopiering skal skje, og hvilke filer du vil kopiere, så ordner sikkerhetsprogrammet resten når du er online. Det er også mulig å lagre arbeid på for eksempel GoogleDocs. Det viktigste er at du tar vare på skolearbeidet ditt. Det er kjedelig å miste det på grunn av datafeil på maskinen.

Oppdateringer

Hold maskinen oppdatert
Operativsystemet ditt vil alltid ha noen sikkerhetshull. Leverandøren fikser slike feil regelmessig og sender deg oppdateringer. Sørg for at du har slått på oppdateringer, gjerne automatisk, slik at du til enhver tid har en maskin med de siste feilrettingene. Kanskje har du stilt inn dette slik at maskinen bare laster ned. Da må du selv velge når du vil installere oppdateringene. Det blir mer å passe på, men da kan du også velge hvilke oppdateringer du vil installere.


Nedlastinger

Vær kritisk til nedlastinger
Klikker du på en lenke på Internett, blir du gjerne spurt om du er sikker på at du vil kjøre eller laste ned filen. Hvis du klikker "Kjør", starter et program. Det kan være en installasjon eller et program som starter direkte. Før du klikker på "Kjør", skal du være sikker på at det er en trygg fil du kjører i gang. Kommer den fra en pålitelig kilde? Det kan også være en fil som starter i et program du allerede har på maskinen, for eksempel Word. Noen slike filer kan inneholde makroer, og hvis du har stilt inn Word til å kjøre usignerte makroer, så kan det skade maskinen dersom makroen er laget med det for øye. Igjen må du forsikre deg om at filen kommer fra en pålitelig kilde.

Dersom du har et antivirusprogram, vil dette programmet kanskje blokkere filen dersom den er skadelig. Sørg derfor for at du har antivirusbeskyttelse. Sørg for at antivirusprogrammet er stilt inn til å skanne innkommende filer før du åpner dem.

Passord

Bruk sterke passord og beskytt dem
Det er fristende å lage seg passord som er lette å huske, men det er dårlig sikkerhet. Et passord skal ikke være lett å gjette. Det bør være SToreOgsmÅ bokstaver og tall. Enda sterkere blir passord dersom du benytter andre tegn i tillegg, som &%?. Men du kommer langt med for eksempel Rtu8Hj55, hvor det ikke er spesialtegn. Bruk ikke passord som navnet på en fotballspiller, kjæresten eller katta.

Å skrive opp passord er ikke anbefalt, men det kan være greit å ha en lapp på et trygt sted. Det viktigste er at du ikke deler passordet ditt med andre, selv ikke dine nærmeste.

Et stjålet eller gjettet passord kan få fatale konsekvenser for deg. Det kalles ID-tyveri.

Logg av ordentlig

Logg ut før du lukker nettsiden. Passordbeskytt datamaskinen.
Innloggingen din huskes av mange nettsider. Dersom du bare lukker en nettside, kan neste mann kanskje gå rett inn på dine sider uten å måtte logge inn. Det skyldes at innloggingen din huskes, selv etter at du har slått av maskinen. Hvis du aktivt klikker "Logg ut" fra nettsiden, kommer andre ikke inn uten å oppgi brukernavn og passord. Mange programmer og tjenester logger seg inn automatisk når du logger inn på maskinen, for eksempel i Windows. Du har kanskje lagt merke til at Windows Messenger logger deg inn av seg selv. Det samme skjer med Skype. Hvis du ikke passordbeskytter innloggingen i Windows, trenger andre bare brukernavnet ditt for å bruke dine tjenester. Derfor skal du alltid passordbeskytte din Windows-konto.

Du kan lese mer om sikkerhet på Microsoft Norge

Anbefal
18

Kompetansemål

Relasjon

Andre ressurser

Fra NyGiv

Oppgaver fra deling.ndla.no

Du kan bli den første som lager en oppgave til denne siden
Lag oppgave