Arbeidstaker eller arbeidsselger?

Hva skjer om vi bytter ut begrepet ”arbeidstaker” med ”arbeidsselger”? Og hva om vi i samme slengen bytter ut begrepet ”arbeidsgiver” med ”arbeidskjøper”?
Ordene vi bruker, kan ofte røpe hvilke oppfatninger og verdier vi har, og hvilke ”sannheter” som omgir oss. Karl Marx var en samfunnsforsker og filosof som skrev mye om forholdet mellom arbeidere og bedriftseiere. Det er med grunnlag i hans teorier at vi har fått disse litt uvante betegnelsene.
Karl Marx – teori om maktforholdet mellom partene i arbeidslivet
Karl Marx var blant annet opptatt av maktforholdet mellom partene i arbeidslivet, mellom dem som eide bedriftene, og dem som arbeidet der. I ”kapitalistiske” økonomier er det slik at de som har kapitalen, de som eier bedriften og produksjonsmidlene, er de som får overskuddet av virksomheten. Arbeiderne selger sin arbeidskraft til dem som eier bedriftene. Marx pekte på den urettferdige maktfordelingen i dette bildet. Han skrev om motsetningene mellom arbeiderklassen (proletariatet) og kapitalistene (borgerskapet), og mente at klassekamp ville drive historien framover i retning av et mer rettferdig samfunn.
Marx levde på attenhundretallet (1818–1883) og opplevde de store utslagene av den industrielle revolusjonen. Tenkningen hans bærer selvfølgelig preg av det, han er ”et barn av sin tid”. Men teoriene hans er på ingen måte utdatert. Vi finner spor av dem mange steder, ikke minst i vårt eget sosialdemokratiske system. Hos oss er det vanlig at arbeidstakere er medlemmer av fagforeninger, og at de sammen sørger for å ivareta sine interesser. Slik er de en maktfaktor, fordi de er mange som står sammen.
Marxister er opptatt av at skeive maktforhold i samfunnet ofte er tilslørt. De som burde slåss for sine egne rettigheter, gjør det ikke fordi de ikke ser urettferdigheten. Når marxister skifter ut begrepet ”arbeidsgiver” med ”arbeidskjøper”, er det for å klargjøre hva som egentlig skjer på arbeidsmarkedet: Bedriftseiere gir jo ikke bort arbeid. De kjøper seg rett til å bruke arbeidernes arbeidskraft i 8 timer om dagen. Dette er en tenkemåte som er atskillig mer fordelaktig for arbeidsselgeren.
Les mer: I boken ”Alt flyter” (Jarle Rasmussen, 2008, Mangschou Forlag) finner du et kapittel om Marx skrevet for ungdom.
